
Model E9 from Bitmain mining ethash algorithm with a maximum hashrate of 3.68 GH/s for a power consumption of 2200W.
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income | $ 2.19 | $ 66.62 | $ 799.47 |
| Electricity | $ 2.11 | $ 64.28 | $ 771.41 |
| Profit | $ 0.08 | $ 2.34 | $ 28.06 |
| Algorithm | Hashrate | Consumption | Efficiency | Profitability |
|---|---|---|---|---|
| EtHash | 3.68 GH/s±10% | 2200W±10% | 597.83j/GH | $ 0.08 |
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | E9 |
| Release | Feb 2023 |
| Size | 195 x 310 x 550mm |
| Weight | 20200g |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 4 |
| Power | 2200W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 40 °C |
| Humidity | 10 - 90 % |
Vendor | Country | Delivery | ROI | Opt. | Price |
|---|---|---|---|---|---|
Spain | In stock | 858 days | |||
China | In stock | 786 days | |||
China | Out of stock | 419 days |