
Model S19 from Bitmain mining sha-256 algorithm with a maximum hashrate of 293 TH/s for a power consumption of 5567W.
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income | $ 10.45 | $ 317.97 | $ 3 815.61 |
| Electricity | $ 5.34 | $ 162.67 | $ 1 952.01 |
| Profit | $ 5.10 | $ 155.30 | $ 1 863.60 |
| Algorithm | Hashrate | Consumption | Efficiency | Profitability |
|---|---|---|---|---|
| SHA-256 | 293 TH/s±10% | 5567W±10% | 19.00j/TH | $ 5.10 |
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | S19 |
| Also known as | Antminer S19 XP+ Hydro (293Th) |
| Release | Apr 2025 |
| Size | 410 x 170 x 209mm |
| Weight | 13500g |
| Noise level | 50db |
| Cooling | Hydro cooling |
| Power | 5567W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 40 °C |
| Humidity | 10 - 90 % |
Vendor | Country | Delivery | ROI | Opt. | Price |
|---|---|---|---|---|---|
Spain | In stock | 122 days | |||
China | In stock | 115 days | |||
United Kingdom | In stock | 112 days | |||
United States | In stock | 101 days | |||
China | In stock | 78 days |