
Model S23 from Bitmain mining sha-256 algorithm with a maximum hashrate of 580 TH/s for a power consumption of 5510W.
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income | $ 20.70 | $ 630.14 | $ 7 561.73 |
| Electricity | $ 5.29 | $ 161.00 | $ 1 932.03 |
| Profit | $ 15.41 | $ 469.14 | $ 5 629.71 |
| Algorithm | Hashrate | Consumption | Efficiency | Profitability |
|---|---|---|---|---|
| SHA-256 | 580 TH/s±10% | 5510W±10% | 9.50j/TH | $ 15.41 |
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | S23 |
| Also known as | Antminer S23 Hydro 580T |
| Release | Jan 2026 |
| Size | 410 x 170 x 209mm |
| Noise level | 50db |
| Power | 5510W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 45 °C |
| Humidity | 5 - 95 % |
Vendor | Country | Delivery | ROI | Opt. | Price |
|---|---|---|---|---|---|
Spain | In stock | 738 days | |||
China | In stock | 654 days | |||
United Kingdom | In stock | 653 days | |||
United States | In stock | 594 days |