
Model A15 from Canaan mining sha-256 algorithm with a maximum hashrate of 261 TH/s for a power consumption of 4500W.
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income | $ 9.31 | $ 283.30 | $ 3 399.61 |
| Electricity | $ 4.32 | $ 131.49 | $ 1 577.88 |
| Profit | $ 4.99 | $ 151.81 | $ 1 821.73 |
| Algorithm | Hashrate | Consumption | Efficiency | Profitability |
|---|---|---|---|---|
| SHA-256 | 261 TH/s±10% | 4500W±10% | 17.24j/TH | $ 4.99 |
| Manufacturer | Canaan |
| Model | A15 |
| Also known as | Canaans Avalon Immersion Cooling Miner A1566I 261T |
| Release | Jul 2024 |
| Size | 292 x 171 x 301mm |
| Weight | 11300g |
| Noise level | 50db |
| Cooling | Immersion Liquid Cooling |
| Power | 4500W |
| Voltage | 220-277 |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 20 - 50 °C |
| Humidity | 5 - 95 % |
Vendor | Country | Delivery | ROI | Opt. | Price |
|---|---|---|---|---|---|
United Kingdom | In stock | 410 days | |||
United States | In stock | 372 days | |||
China | In stock | 370 days |