
Model Mini from Canaan mining sha-256 algorithm with a maximum hashrate of 37.5 TH/s for a power consumption of 800W.
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income | $ 1.34 | $ 40.74 | $ 488.91 |
| Electricity | $ 0.77 | $ 23.38 | $ 280.51 |
| Profit | $ 0.57 | $ 17.37 | $ 208.39 |
| Algorithm | Hashrate | Consumption | Efficiency | Profitability |
|---|---|---|---|---|
| SHA-256 | 37.5 TH/s±10% | 800W±10% | 21.33j/TH | $ 0.57 |
| Manufacturer | Canaan |
| Model | Mini |
| Also known as | Avalon Mini 3 Home BTC Miner |
| Release | Jan 2025 |
| Size | 760 x 104 x 214mm |
| Weight | 8350g |
| Noise level | 55db |
| Cooling | Heater for home |
| Power | 800W |
| Voltage | 110-240V AC 50/60Hz |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | -5 - 40 °C |
| Humidity | 10 - 90 % |
Vendor | Country | Delivery | ROI | Opt. | Price |
|---|---|---|---|---|---|
Europe | In stock | Never | |||
Spain | In stock | 821 days | |||
United Kingdom | In stock | 674 days | |||
United States | In stock | 613 days | |||
China | In stock | 612 days | |||
China | In stock | 545 days | |||
Europe | In stock | 186 days | |||
China | Out of stock | 60 days |