
Model M31 from MicroBT mining sha-256 algorithm with a maximum hashrate of 76 TH/s for a power consumption of 3344W.
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income | $ 2.72 | $ 82.74 | $ 992.84 |
| Electricity | $ 3.21 | $ 97.71 | $ 1 172.54 |
| Profit | -$ 0.49 | -$ 14.97 | -$ 179.70 |
| Algorithm | Hashrate | Consumption | Efficiency | Profitability |
|---|---|---|---|---|
| SHA-256 | 76 TH/s±10% | 3344W±10% | 44.00j/TH | -$ 0.49 |
| Manufacturer | MicroBT |
| Model | M31 |
| Release | Apr 2020 |
| Size | 130 x 220 x 390mm |
| Weight | 12500g |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 2 |
| Power | 3344W |
| Voltage | 12V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | -5 - 40 °C |
| Humidity | 5 - 95 % |